مهندسی شیمی  رشته ای می باشد که علاوه بر آشنایی کامل با علوم مهندسی باید فنون و قواعد پایه علم شیمی را دانست تا بتوان رابطه خوبی بین علوم مهندسی و علوم پایه برقرار کرد، رابطه بین علم شیمی و مهندسی باعث بوجود آمدن هر چه بهتر خلق مواد و محصولات بر پایه علم و دانش می باشد. پایه و بنیاد رشته مهندسی شیمی طراحیست و کار مهندسان شیمی طراحی برای استفاده بهتر و کاربردی تر کشفیات آزمایشگاهی برای زندگی روز مره انسان و یا برای استفاده در صنعت می باشد. سایت ICIS یکی از معتبرترین پایگاه ها  در زمینه تحقیقات و حل مسائل مرتبط با مهندسی شیمی می باشد.

Icis

گرایش های این شاخه از مهندسی در مقطع ارشد بسیار متنوع می شود و می توان آن را جزوء متنوع ترین رشته مهندسی در مقطع ارشد دانست، که به طور خلاصه با آن ها اشاره خواهیم نمود.

فرآیند

(Process Engineering)

مهندسی فرایند یکی از گرایش های مهندسی شیمی باشد که کار آن طراحی، شبیه سازی و کنترل فرایند های شیمیایی می باشد. مهندسی فرایند یک گرایش تقریبا نوپاست که در آن با استفاده از تجارب ، دانش و رهنمودهای لازم امور مهندسی می توان یک سیستم را کنترل نمود. دامنه فعالیت این رشته بیسار متنوع (کشاورزی، پتروشیمی، پالایشگاه، صنایع غذایی و دارویی و … ) می باشد و هدف اصلی آن تولید مواد با ارزش از مواد خام می باشد.

 پلیمر

(Polymer Engineering)

این گرایش به طور کلی به بررسی تهیه ی پلیمر از مونومر و تولید قطعات پلیمری از مواد اولیه و بهینه سازی این فرآیند می پردازد. اهمیت کاربرد پلیمرها در صنایع گوناگون به حدی است که در حال حاضر علوم پلیمر، نه تنها به عنوان گرایشی از مهندسی شیمی، بلکه به عنوان شاخهای مستقل از علوم فنی و مهندسی مطرح شده اند. امروزه پلیمرها در همه جا کاربرد پیدا کرده اند. صنایع نظامی، الکترونیک، خوروسازی، پزشکی، ساختمان سازی و … تنها نمونه هایی از کاربرد در زندگی روزمره ی بشر می باشند. شیمی فیزیک پلیمرها، رئولوژی پلیمرها، خواص مکانیکی و شکل دهی مواد پلیمری و همچنین مکانیک کامپوزیتها به صورت تخصصی در گرایش پلیمر تدریس می گردند.

پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی

صنایع شیمیایی معدنی

(Mineral)

بازار کار بسیار عالی و نیاز این رشته در تمامی صنایع، این رشته را جز قدرتمند ترین گرایش مهندسی شیمی قرار داده است.
اکتشاف و استخراج مواد معدنی به رشته معدن باز می گردد، اما فرآورده های مواد معدنی در حیطه مهندسی شیمی گرایش شیمیایی معدنی قرار دارد. هر کارخانه تولید مواد غیرآلی مثل سیمان، گچ، شیشه نسوز و دیرگداز دارای یک فرآیند است. یعنی از زمانی که مواد اولیه وارد کارخانه می شود تا زمانی که محصول خارج می گردد، فرآیندی روی آن انجام می گیرد که طراحی این فرآیند بر عهده مهندس شیمی صنایع شیمیایی معدنی می باشد. مهندسان این گرایش بلافاصله در صنایعی چون سیمان، گچ، کاشی و سرامیک، کارخانجات تولیدکننده انواع اسیدها و بازها و نمک های معدنی، مواد شوینده، شیشه می توانند مشغول به کار شوند.

شبیه سازی و کنترل فرآیندها

(Process Simulation and Control)

ادغام سه رشته مهندسی شیمی و برنامه نویسی و مهندسی کامپیوتر گرایش جدیدی به نام شبیه سازی و کنترل ایجاد کرده است. دانشجویانی که به علوم کامپیوتر و برنامه نویسی تسلط داشته باشند با ورود به این گرایش به راحتی وارد بازار کار می شوند. آشنایی با سیستمهای کنترلی حاکم بر فرایندها موضوع اصلی این گرایش می باشد.

پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی

پدیده های انتقال

(Transport Phenomena)

سنگین ترین و قوی ترین گرایش در مهندسی شیمی بدون شک گرایش پدیده انتقال است. به طوری که دانشجویان این گرایش از دانشجویان رشته ی مکانیک سیالات قدرتمندتر می شوند. برای علاقمندان به مکانیک سیالات و انتقال حرارت انتخاب بسیار مناسبی است. در این گرایش دانشجویان دروس مربوط به پدیده های انتقال یعنی انتقال حرارت پیشرفته، انتقال جرم پیشرفته و انتقال مومنتوم (مکانیک سیالات پیشرفته) را می گذرانند. دانش آموختگان این گرایش معمولا در زمینه های نانو و کرسی استادی کار میکنند.

فرآیندهای جداسازی

(Separation Processes)

در این گرایش مباحث مربوط به پدیده های انتقال یعنی انتقال حرارت پیشرفته، انتقال جرم پیشرفته و انتقال مومنتوم (مکانیک سیالات پیشرفته)، آشنایی با انواع فرایندهای جداسازی مانند تقطیر، استخراج، تبلور و نیز شبیه سازی و مدلسازی فرایندها  مورد بررسی قرار میگیرند.

پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی

ترموسینتیک و کاتالیست

(Thermodynamics, Kinetics & Catalyst)

همانگونه که از نام این گرایش بر می آید، به دو شاخه ترموسنتیک و کاتالیست تقسیم می شود. بعضاً برخی دانشگاه ها این گرایش را از هم تفکیک می کنند. مبحث تخصصی آن ترمودینامیک و واکنشهای شیمیایی است. مبانی کاتالیستها در مهندسی شیمی، فرایندهای الکتروشیمیایی، ترمودینامیک محلولها و ترمودینامیک آماری از دروس تخصصی این گرایش می باشند.

صنایع غذایی

(Food Engineering)

مهندسی شیمی گرایش مهندسی صنایع غذایی، علوم مهندسی جدید را برای طراحی دستگاه ها، خطوط فرآیند و واحدهای تولید مواد غذایی بکار می گیرد. این رشته جنبه های تئوری و عملی طراحی که شامل طراحی هر یک از واحدهای فرآیند، طراحی خطوط مختلف آماده سازی، فرآوری و بسته بندی مواد غذائی و همچنین طراحی کارخانجات تولیدی صنایع غذائی است را مورد توجه قرار می دهد. هدف از این دوره تربیت متخصصین، پژوهشگران و مدرسین است که بتوانند با توجه به خصوصیات فیزیکی، شیمیایی، میکروبیولوژی، تغذیه ای و بهداشتی مواد غذائی به طراحی یا تدریس در ارتباط با ایجاد واحدهای تولید پرداخته و یا در امر رفع مشکلات خطوط تولیدی صنایع غذائی کمک نمایند.
دروس تخصصی این گرایش مربوط به صنایع تولیدی انواع مواد غذایی میباشد. طراحی ماشینآلات صنایع غذایی، رئولوژی مواد غذایی، بیوتکنولوژی مواد غذایی، بهداشتی و نگهداری و بسته بندی مواد غذایی از مباحث تخصصی این گرایش هستند. ریاضیات عددی پیشرفته، ترمودینامیک پیشرفته و انتقال حرارت پیشرفته دروس مشترک این گرایش می باشند. دانش آموختگان این گرایش کنترل خط تولید، مدیر خط تولید و مدیر طرح و توسعه واحد صنعتی، را بر عهده می گیرند.

پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی

بیوتکنولوژی و بیوشیمیایی

(Biotechnology & Biochemical)

محبوب ترین گرایش در دنیا بدون شک گرایش بیوتکنولوژی است. به طوری که تمام کشورهای پشرفته سرمایه گذاری بسیاری در این گرایش انجام داده اند. از همه مهم تر زمینه ی اشتغال این گرایش است. قدرت آینده دنیا در دست کسی خواهد بود که در زمینه بیوتکنولوژی حرفی برای گفتن داشته باشد. این گرایش در ایران به تازگی وارد شده است و نسبت به گرایش های قدرتمند مانند طراحی فرآیند مورد حمایت قرار نگرفته است. برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند این گرایش بهترین و اولین انتخاب است.

نانوتکنولوژی

(Nanotechnology)

فناوری نانو، پدیده هزاره سوم می باشد و ورود به این عرصه اجتناب ناپذیر است. در واقع این زمینه را نمی توان به عنوان رشته ی جدیدی مطرح کرد بلکه رویکردی جدید به کلیه ی علوم و فنون موجود در مقیاس نانو است. اگر از دیدگاه مهندسی شیمی و شیمی به فناوری نانو نگریسته شود می توان گفت رشته نانوشیمی تقریباً در تمامی علوم و فنون به کار می رود، به عبارت دیگر در زمینه های مختلفی از جمله سوخت، پلیمر، رنگ، ساخت و ساز، پوشاک، دارو، غذا و به طورکلی هر آنچه که به شیمی و مهندسی شیمی مربوط می شود، می توان از مزایای این فناوری بهره جست. به طورکلی توجه به کلیه علوم و فناوری های موجود در مقیاس نانو و کار و تولید در این مقیاس برای دستیابی به فرآورده های با کیفیت و کمیت بهتر به عبارتی ارزانتر، محکمتر، سبکتر و کاراتر می باشد.

پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی

داروسازی

(Pharmaceutical Engineering)

رشته مهندسی شیمی-گرایش داروسازی با هدف به کار گیری علوم و فنون جدید مهندسی در طراحی دستگاهها، خطوط فرآیند و تولید مواد دارویی برنامه ریزی و ایجاد گردیده است. این گرایش جنبه های تئوری و عملی طراحی را که شامل طراحی واحدهای فرآیند، طراحی خطوط مختلف آماده سازی، فرآوری، کنترل و بسته بندی مواد دارویی و همچنین طراحی کارخانجات تولیدی صنایع داروسازی می باشد را مورد توجه قرار می دهد.

محیط زیست

(Environmental Engineering)

این گرایش که به روشهای تصفیه منابع و حفاظت محیط می پردازد، به دلیل اهمیت و رشد روز افزون کاربردهای آن به یک گرایش پرطرفدار تبدیل شده است.

پایان نامه شیمی
پایان نامه شیمی

مخازن هیدروکربوری

(Reservoir Engineering)

به بررسی مخازن هیدروکربوری (نفتی) می پردازد و روش های استهصال بیشتر نفت و میزان تولید در این گرایش مطالعه می شود. رشته های مورد قبول شامل مهندسی شیمی کلیه گرایشها- مهندسی مکانیک- مهندسی نفت -مهندسی معدن و کارشناسی طراحی مهندسی پتروشیمی میباشد. در هر سال افرادی از طریق آزمون مخصوص این رشته جذب و در دانشگاه صنعت نفت- دانشگاه تهران- دانشگاه صنعتی امیرکبیر- دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی سهند تبریز به تحصیل مشغول می شوند.

آرمان پروژه با دارا بودن محققین و مترجمین توانا تونسته گام بلندی در پیشبرد و مشاوره مقالات ، پروژه ها و پایان نامه شیمی شما عزیزان داشته باشد و شما را گام به گام از نگارش پروپزال تا جلسه دفاع، راهنمایی و یاری نماید. از این رو قسمتی از توانایی ما در انجام پروژه ها و پایان نامه ها در بخش های گوناگون رشته مهندسی شیمی در زیر نشان داده شده است. در صورت تمایل برای مشاوره و انجام پروژه، مقاله و پایان نامه شیمی بر روی لینک سفارش پروژه و پایان نامه کلیک نمایید و فرم مربوطه را تکمیل نمایید. با تشکر

پروژه و پایان نامه شیمی

.

 • انجام پروژه و پایان نامه شیمی با موضوع شبیه سازی CFD با نرم افزار های COMSOL, OpenFOAM , Fluent

 • انجام پروژه و پایان نامه شیمی با نرم افزارهای C++, Fortran

 • انجام پروژه و پایان نامه شیمی با موضوع طراحی آزمایش و انجام پروژه های آماری با نرم افزار Minitab , Design Expert

 • انجام پروژه و پایان نامه با موضوع مدل سازی ریاضی انواع راکتور ها، برج ها، بستر ها و حل معادلات با نرم افزار matlab

 • انجام پروژه و پایان نامه شیمی با موضوع طراحی و بهینه سازی مبدل های حرارتی با نرم افزار Aspen Exchanger Design & Rating

 • انجام پروژه و پایان نامه شیمی با موضوع طراحی خطوط انتقال نفت و گاز با نرم افزار های OLGA, PIPESIM,PIPEPHASE, PIPESYS

 • انجام پروژه و پایان نامه شیمی با نرم افزار  (Piping)

 • انجام پروژه و پایان نامه شیمی با نرم افزار aspen polymer

 • انجام پروژه و پایان نامه شیمی با موضوع طراحی فرایند با نرم افزار های  Aspen ONE, Aspen HYSYS

 • انجام پروژه و پایان نامه شیمی با موضوع  جذب سطحی با نرم افزار  Aspen ADSIM

 • انجام پروژه و پایان نامه شیمی با موضوع فرایند جداسازی توسط غشاء و برج های تقطیر و …

 • انجام پروژه و پایان نامه شیمی با نرم افزار cfx

 • شبیه سازی پروژه و پایان نامه شیمی با   PV Elite

سفارش پروژه و پایان نامه